Menu KapcsolatKapcsolat
JCDecaux az idén is közönségszavazásra buzdítja az utazó- és az olvasóközönséget a pályázat weboldalán.
Szavazni lehet az egyéni kedvencre a zsűri által 20 legjobbnak ítélt novella közül, hogy a legtöbb voksot kapó novella szerzője legyen a közönségdíjas.
ITT LEHET SZAVAZNI!

Ki hinné, hogy a JCDecaux és a magyar irodalom szerelemgyereke, az Álljon meg a novellára! pályázat az idén már hároméves! Ma kihirdették a nyerteseket!

Budapest, 2019. június 26. – Kiválasztotta a zsűri a JCDecaux idén már harmadéves szépirodalmi pályázatának húsz legjobb írását, amelyek hamarosan országszerte ellepik a busz- és villamosmegállókat. A képzeletbeli dobogóra ezúttal három apuka állhatott fel.

Húsz novelláról és húsz alkotóról hullott le a lepel a JCDecaux Álljon meg egy novellára! pályázatának finisében. Az első három helyen olyan szerzők végeztek, akiket sok-sok kilométer választ el egymástól, de egy valami mégis közös bennük, mindhárman édesapák. 

Tavaly az emberi kapcsolatok nehézségei, a generációk közötti kapcsolat és a digitalizáció erősödése voltak a novellák legnépszerűbb témái. Az életproblémák, gyerekkori emlékek, a szerelmi történetek most is nagy számban szerepeltek, néhány közösségi közlekedéshez kapcsolódó írással kiegészülve, azonban idén ehhez tudatosság is társult. A zsűri megfigyelései szerint a pályázók egyre tudatosabban használják azt a közvetítő médiumot, amelyen keresztül közzé tehetik írásaikat: a citylight sajátos helyzetéből fakadóan sokak fantáziáját megragadta, ami a beérkezett pályaműveknek mind a témaválasztásában, mind megformálásuk módjában tetten érhető.

Novellapályázat 2019
Az első díjat és az azzal járó 300 ezer forintot A házikedvenc című novella szerzője, Magyar Csaba nyerte el, aki matematikatanárként egyfajta terápiaként használja az írást. A második helyet és ezzel a 200 ezer forintos jutalmat a Minden oké? c. pályázattal megszerző Dizseri Barnabásra nem csupán a családja, de diákjai is büszkék lehetnek. A pályázat visszatérő indulója a harmadik helyen végzett Pölczman Péter, aki tavalyi különdíját cserélte az idén bronzéremre és 100 ezer forintos elismerésre a Várandósságmendzser férfiaknak írásáért. A 2019-es különdíj Baki Dániel színészé lett, akinek Megálló névre hallgató novelláját értékelte nagyra a zsűri.

A legjobb alkotásokat Hegedűs D. Géza Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész előadásában hallgathatták meg az ünnepélyes díjátadó résztvevői, akik azt is megtudhatták: az idei felhozatal felülmúlta a korábbi kiírásokat, hiszen a pályázatra majd’ 4500 novella érkezett be. 
„Ennyi év után már a szokásos nyárindító minifesztiválunkká is válhat ez az esemény, én azonban képtelen vagyok megszokni az egész folyamat izgalmát: a várakozást arra, hogyan öltenek arcot a beküldött remekművek mögötti jeligék. Az egypercesekhez hasonló, rövid és értékteremtő alkotásokat szeretnénk minden évben előcsalogatni alkotóinkból. Úgy tűnik, egyre sikeresebbek vagyunk ebben a küldetésben, legalábbis ezt mutatják az évről évre növekvő írások számai” – vont gyors mérleget az idei kiírásról Samu Tímea, a JCDecaux Hungary out-of-home médiacég társ-vezérigazgatója.
 
Novellapályázat 2019
A novellákat bíráló testületet ebben az évben is a József Attila-díjas Grecsó Krisztián író elnökölte, aki az ünnepélyes díjátadón elmondta: „A JCDeaux novellapályázata olyan, mint egy országos szabadegyetem. Évről-évre tömörebb, kidolgozottabb, okosabb és néha persze karcosabb novellák jönnek. Nem tudom, mi lesz ebből, de sok ilyen helyzet kellene ebbe az országba. Ahol magukra adó, okos, kreatív emberek űzhetik, hajszolhatják a tehetségüket.”

Egyértelműen kedvező tapasztalatokról számolt be a zsűri két másik tagja, Antal Nikolett és Korpa Tamás, a Fiatal Írók Szövetségének két társelnöke: „Minden olyan akció, ami képes értő módon közelebb vinni az emberekhez az irodalmat, csakis áldásos lehet. Ha olyan váratlan helyeken találkozunk szépirodalommal, mint egy busz- vagy villamosmegálló, az ad némi pluszt is: valami olyasmiként tünteti fel az olvasást, ami teljesen természetes és magától értetődő, s nekünk, irodalommal foglalkozóknak ez csakis jó lehet. Idén rengeteg izgalmas megoldás és téma jelent meg a novellákban; így garantáltan a várakozás sem lesz olyan unalmas többé.”

A novellapályázat eredményes lebonyolításában az Uni-ball tollak magyarországi forgalmazója, továbbá a Líra Könyv és az Athenaeum Kiadó támogatta a JCDecaux-t.
 
Novellapályázat 2019
 


A főváros és a megyeszékhelyek üde nyári színfoltjává váltak az kortárs szépirodalmi művekkel szórakoztató utasvárók: két éve elindított kezdeményezésével a JCDecaux a tömegközlekedők várakozással eltöltött perceit teszi tartalmasabbá, kellemesebbé.

Aligha akad már olyan közösségi közlekedést használó utas, aki ne találta volna szembe magát nyaranta a főváros és a megyeszékhelyek megállóiban kihelyezett novellákkal. A JCDecaux azzal a céllal indította útnak két éve az Álljon meg egy novellára! pályázatát, hogy szórakoztató perceket szerezzen a buszra vagy villamosra váróknak.

„A kezdeményezéssel a JCDecaux nem csupán egy meglepő helyen örvendeztet meg igényes kultúrával nagyságrendileg egymillió olvasót, hanem azt is bebizonyítja, mennyire élő és sokoldalúan használható médium a citylight” – mondta Samu Tímea, a JCDecaux Hungary vezérigazgatója.

Az elképzelés létjogosultságát jól illusztrálja, hogy a 2017-es több, mint 2500 pályázat után tavaly már 3800 iromány érkezett be. Ezek közül a Grecsó Krisztián József Attila-díjas író elnökölte szakértő zsűri választotta ki a legjobbakat, amelyek szerzői között akadt ismert író, neurológus, marketinges és újságíró is.

"Az írók országa vagyunk. Telis-tele titkos vágyakkal, rajongással, büszkeséggel, hogy ezen a cifra, gyönyörű nyelven írhatunk. A JCDecaux Hungary tavalyi novella-pályázata példátlan siker volt, tengernyi öröm, és még több remény. Muszáj folytatni." – fogalmazott Grecsó Krisztián.

Az esélyegyenlőség garantálása érdekében a nevezés idén is anonim. Így a szerzők valódi kilétére csak azt követően derül fény, hogy a zsűri kiválasztotta azt a húsz novellát, amelyeket az utazóközönség 2019 nyarán olvashat majd országszerte.

Fiatalokkal foglalkozó írószervezet társvezetőjeként tudom, hogy bármikor komoly tehetségek sétálhatnak be az ajtónkon. Éppen ezért mindig készen kell állnunk az újra, a meglepőre, a rendhagyóra, a zavarba ejtőre” – mondta Antal Nikolett, a Fiatal Írók Szövetségének társelnöke. Ő idén a zsűri tagja Korpa Tamás társelnökkel együtt, aki hangsúlyozta: „különösen nagy öröm, hogy a nyertes írásokkal rengetegen találkozhatnak, s a szövegek olvashatóak lesznek Magyarország városaiban.

A minimum 3600, maximum 4000 leütés terjedelmű novellákat május 1-ig lehet beküldeni. Egy szerző legfeljebb három, próza formátumú szépirodalmi alkotással nevezhet. A legjobbnak ítélt alkotás szerzője 300 ezer forintos pénzdíjban részesül, a második 200 ezer, míg a harmadik helyezett 100 ezer forintot kap.

A verseny a JCDecaux mellett Uni-ball tollak magyarországi forgalmazójának főtámogatói, valamint a Líra Könyv és az Athenaeum Kiadó támogatói tevékenységével valósulhat meg.

Téma: JCDecaux Hungary